wtorek, 4 lutego 2014

Spółka komandytowo-akcyjna

Spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczeń (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Wspólnikiem musi być co najmniej jeden akcjonariusz, i jeden komplementariusz! Majątek stanowi wkład wspólników (tzw. kapitał zakładowy – w tym wypadku minimalna kwota to 50000zł) oraz powstaje on ze składników majątkowych nabytych przez spółkę. Wspólnicy uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że umowa stanowi inaczej. Odnośnie strat wygląda to następująco: komplementariusz – ponosi straty, jak wspólnik spółki jawnej; akcjonariusz – ponosi straty, jak akcjonariusz w spółce akcyjnej.

Powyższą spółkę można utworzyć na dwa sposoby:
Pierwotny- według planu:

1. zawiązanie spółki-podpisanie statutu oraz objęcie akcji ( przez założycieli),
2. wniesienie przez wspólników kapitału zakładowego (50.000 PLN),
3. wyznaczenie osób prowadzących sprawy i reprezentujących spółkę, 
4. ustanowienie rady nadzorczej jeśli taka ma być utworzona,
5. wpis do Krajowego Rejestru Sądowego,

Drugi sposób, to przekształcenie spółki z o.o./spółki akcyjnej/jawnej/partnerskiej/komandytowej w spółkę komandytowo-akcyjną. Spółka powstaje z chwilą jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Zapamiętajmy, akcjonariusz nie może reprezentować spółki, chyba że komplementariusze reprezentujący spółkę udzielą mu umocowania do działania jako pełnomocnik spółki lub jej prokurent! Nadzór nad sprawami partnerstwa sprawuje rada nadzorcza lub komplementariusze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz